Rate this post
سفر به مکه مکرمه

سفر به مکه مکرمه

مسافرت برای انسانها یک امری ضروری بوده که افراد با اهداف متفاوتی اقدام به سفر می کنند مانند، سیاحت، تجارت، دید و بازدیدکه ممکن است شرایط هر کدام متفاوت باشد. مکه نام یک شهر تاریخی در عربستان است که مهم ترین شهر حجاز به حساب می آید، به گفته تاریخ نویسان این شهر پس از حادثه اسماعیل و چشمه زمزم مسکونی شد و به علت وجود آب آباد شد. این شهر در میان مسلمانان به دلیل چند حادثه تاریخی دارای اهمیت بسیار بالایی است، وجود خانه خدا و کعبه که بنای اولیه ان توسط حضرت ابراهیم پی ریزی شد، حمله سپاه ابرهه به این شهر یکی دیگر از وقایعی است که موجب افزایش ارزش این شهر شده است. از طرفی این شهر به علت داشتن بازارهای فروش فراوان مسافران زیادی را به خود جلب کرده است.

این سفر برای بسیاری از مردان و زنان مسلمان که عمیقا به دین اسلام و باورهایشان پایبند هستند به عنوان یک آرزو شده و با اشتیاق هرچه تمام، کل پس انداز و املاک خود را به فروش می رسانند تا به این سفر بروند و همیشه از این سفر به خوبی و خوشی یاد می کنند. شاید این سفر برای مسلمانان یکی از بی نظیرترین مسافرتها باشد که سعی می کنند از تمام لحظه های آن به خوبی و دقیق استفاده کنند.

سفر به مکه مکرمه در میان شیعیان جایگاه ویژه داشته و هرسال تعداد زیادی شیعیان از ایران و عراق هم به این شهر که خاستگاه اولیه اسلام است سفر می کنند.

null

بهترین زمان برای سفر به مکه مکرمه

بهترین زمان برای سفر به مکه مکرمه، فصل زمستان است، زیرا مکه دارای آب و گرم و خشک بوده و در تابستان این سفر چندان خوشایند نبوده و در این فصل تردد در داخل شهر سخت بوده و منجر به افزایش گرمازدگی و بیماری‌های دیگر می گردد. از اوایل آبان ماه تا ابتدای اردیبهشت بهترین زمان برای سفر به این شهر مقدس و تاریخی می باشد، هر چند امکانات شهری و رفت و امد دراین شهر دشوار نیست اما گرمای هوا خیلی طاقت فرسا می باشد. اغلب کاروان های مسافرتی خوب می دانند که در چه وقت از سال این مسافرت انجام شود تا زائران کمتر دچار آسیب شوند، تمام شرایط را بررسی می کنند و سپس به مسافرت مبادرت می ورزند.

معمولا سفرهای ایرانیان به مکه از طریق هواپیما صورت می گیرد و تردد زمینی سخت به نظر می رسد، بهتر است این سفر خانوادگی باشد تا در زمان اقامت در هتل راحت تر باشید، نوع هواپیما، خدمات دهی کاروان، ساعت حرکت با هواپیما را بدانید و در موعد مقرر حرکت کنید. حین مسافرت به مکه بهتر است به کاروان مراجعه کنید و بهترین زمان که از پاییز شروع می شود را برای ثبت نام انتخاب کنید و هتل و مرکز اقامتی خود را رزرو کنید.

این شهر از جمله مکانهایی است که پیاده روی زیاد دارد و بهتر است کفشی راحت و طبی به همراه داشته باشید. هنگام سفر اگر دارای شرایط خاص جسمی هستید حتما به پزشک مراجعه کنید، داروهای خود را به همراه داشته باشید، سعی کنید در هنگام خرید تمام پول را به همراه خود نبرید، کارتی از هتل و محل سکونت به همراه داشته باشید، سعی کنید هنگام دادن هزینه کاروان به نوع هتل و مسیر و امکاناتش دقت نمایید، تمام پول خود را دلار یا ریال عربستان نکنید، از به همراه داشتن هر چیزی که سفر شما را پرخطر می کند دوری کنید. در هنگام سفر و رفت و آمد در شهر آب و چتر همراه داشته باشید.

null

آب و هوای کشور عربستان

آب و هوای کشور عربستان گرم و خشک است، این جزیره بیابانی که حدود 75 درصد مساحتش بیابان است دارای روزهای گرم و شب هایی سرد است، در روز حدود 45 درجه و این دما در شب به 15 درجه می رسد، فقط در قسمت هایی که اطراف دریای سرخ هستند و دارای کوه هستند در حدود 8 ماه از سال هوا مناسب و کشت و کاری اندک در رواج است. در بیشتر مناطق گاهی طوفان های شن در وزش است، در بیشتر مناطق عربستان هیچ گونه درختی غیر از نخل رشد نمی کند و بیشتر محصولاتش گندم و جو است، دارای سه منطقه است که اغلب هرسه گرم و خشک بوده و هیچ گونه باران و سرسبزی در عربستان به چشم نمی خورد.

حدود یک چهارم این کشور از جمعیت خالی است و به علت گرما و نداشتن شرایط کشاورزی و آب و هوای پر از شن، مردم در آن ساکن نیستند،کشاورزی چندان رونق ندارد و دامداری هم مدرن وصنعتی بوده و اغلب صادراتشان شیر و تخم مرغ می باشد که به صورت صنعتی می باشد.

این کشور دارای بیشترین ذخایر نفت است که موجب قدرتمند شدن در خاورمیانه شده است، بیشترین سرمایه گذاری های دنیا هم توسط این کشور بیابانی صورت می گیرد.

null

بهترین هتل های مکه مکرمه

هتل های مکه مکرمه بسیار زیاد هستند. این شهر زیارتی به علت زائرپذیر بودن نیاز به این گونه امکانات دارد. اغلب هتل های گران قیمت در حوالی مسجدالحرام ساخته شده اند تا مسافران برای زیارت مشکلی نداشته باشند و بتوانند به راحتی رفت و آمد کنند. در این هتل ها از سنگ های مرمر اصل کار شده است، چند محوطه یا نمازخانه مشرف به کعبه دارند که زائران بتوانند به راحتی در آنجا رفت و امد کنند، قیمت این هتل های گران حدود هزار دلار است که از مدتها قبل از شروع سفر حج رزرو می شود.

بیشترین هتل ها در منطقه ابراج البت ساخته شده و در واقع مرکز انواع هتل ها بوده و منطقه ای بسیار شیک و مجلل است. یکی از بزرگترین برجهای جهان در این منطقه است که دارای یک ساعت بسیار بزرگ نیز می باشد. این ساعت دارای قطری حدود 43 متر است که از ساعت لندن هم بسیار بزرگ تر است. این هتل ها همه نوع امکانات دارند که اگر هر مسافری بخواهد می تواند استفاده نماید، اینترنت و تلفن رایگان، سونا،جکوزی، سرویس رفت و آمد به همراه بهترین سرویس های غذاخوری و امکانات رفاهی که هر زائر برای مسافرت به آن نیاز دارد.

یک هتل بسیار شیک در مکه در حال ساخت است که حدود یک میلیون متر مربع بوده و دارای ده هزار اتاق و هفتاد رستوران است که برای ثروتمندان حوزه خلیج فارس ساخته شده است. این هتل شبیه یک قلعه است که دوازده برج دارد و حدود دو کیلومتر از کعبه فاصله دارد. تمام هتل های این شهر دارای امکانات ویژه هستند و گران قیمت ترین انها در حوالی کعبه هستند، خدماتدهی آنها به صورت 24 ساعت بوده و دارای مراکز خرید و بازارهای مجلل برای مسافران نیز می باشد.

بسیاری از هتل های مکه ثبت جهانی شده اند و به عنوان ابر هتل ها معروف هستند. یه جرات می توان گفت هتلداری و صنعت ساخت هتل یکی از مهم ترین دلایل رشد و رونق گردشگری بوده و درآمد سرشاری را متوجه ساکنین مکه نموده است. آسمان خراشهای مکه طوری ساخته شده اند که زائرین در بعضی از آنها می توانند به راحتی از نمایی دور، کعبه را به صورت چشم انداز زیارت کنند.

 بهترین وگرانترین مصالح ساختمانی همراه طلاکاری در مسیرهای رفت و امد در سالن ها به خوبی دیده می شوند. سرویس های رفت و آمد با شیک ترین ماشین ها داشته و زائرین را در سطح شهر مکه جا به جا می کنند.

null

مدارک مورد نیاز برای سفر به مکه مکرمه

مدارک مورد نیاز برای سفر به مکه مکرمه عبارتند از شناسنامه، که برای گرفتن پاسپورت لازم است، ویزای زیارتی و عکس پرسنلی و بلیط رفت و برگشت که هریک به اختصار شرح داده می شود،اغلب مسافران ایرانی برای تبت نام حج واجب به مرکز ثبت نام حج و زیارت مراجعه کرده و به صورت اینترنتی ثبت نام می کنند که معمولا سفر حج به علت کم شدن اعزام زایران در سالهای اخیر مدتی طول می کشد که در گذشته حدود ده سال طول می کشید، پس از ثبت نام در خصوص حج واجب به ترتیب کدهای ثبت ان زایران اعلام شده و هرکس می تواند با مراجعه به کاروانهای زیارتی شهر خود مدارکش را داده و ثبت نام و زمان اعزامش به حج واجب مشخص شود که دارای شرایط خاصی مانند محدودیت سن، بیماری، می باشد و هر فرد پس از گذراندن این معاینات و کلاسهای اموزشی حج به این سفر مشرف ممی شود، در سفرهای حج عمره سخت گیری های حج واجب وجود نداشته و صاحبان کاروان ها با گرفتن مدارک و هزینه سفر حج عمره خودشان امور ثبت نام را انجام داده و زمان حرکت را به مسافر اعلام می کنند، تعرفه سفر را سازمان حج و زیارت اعلام می کند، اغلب برای تمام متقاضیان سفر زیارتی ویزا صادر شده و کمتر پیش می آید که فردی نتواند به حج یا سفر مکه برود. اغلب تقاضای سفر مکه به گروهی هم می باشد تا کاروانی سفر نمایند، این نوع بردن زایر به مکه یک راه درآمد نیز برای کاروان داران محسوب می شود، در مورد کسانی که قصد خروج از کشور برای زیارت دارند معافیت تحصیلی است یعنی هر دانشجو می تواند به راحتی به قصد زیارت از کشور خازج شود، در مورد افراد دیگر هیچ گونه محدودیتی نیست مگر افرادی که به صلاح دید مراجع قانونی به هر دلیل نمی توانند از کشور خارج شوند. در مورد سربازان وظیفه هم باید وثیقه مطمئن و قیمتی بدهند تا بتوانند از کشور خارج شوند.

null

جاذبه های دیدنی مکه

مکه یک شهر زیارتی برای مسلمانان است که به علت ظهور دین اسلام از این سرزمین به عنوان شهر بسیار مهم و دیدنی محسوب می شود که هر سال مسافران مسلمان زیادی با هر گرایش و ملیتی به آنجا سفر می کنند. کوه حرا به عنوان اولین مکان ظهور وحی و مقدس ترین مکان برای زیارت در اطراف مکه است. خانه کعبه از دیگر مکانهایی است که مردم هنگام حج واجب و عمره هفت دور به دور آن می چرخند.

از دیدنی های دیگر شهر مکه که مسلمانان دوست دارند به زیارت بروند مسجد غدیر خم، حجرالاسود، کوه نور، مقام ابراهیم، شعب ابی طالب و… است و زادگاه پیامبر در این شهر قرار دارد و اغلب مکانهای زندگی و کودکی او از مکانهای مورد علاقه مردم است. صفا و مروه، سرزمین عرفات، کوه نور، مقام ابراهیم که در مراسم و مناسک حج تمام مسلمانان به زیارت می روند، مسجد خیف به مساحت بیست هزار متر در منا قرار داشته و در ایام حج باز است.

عرفات دشتی در حدود 20کیلومتری شرق مکه قرار داشته و در روز عرفه برای زیارت حجاج باز شده و مهم ترین بخش حج است.

جاذبه های دیدنی مکه بسیار زیاد بوده مانند چشمه زمزم که حضرت هاجر به همراه فرزندش از خدا خواستند و این چشمه زیر پای اسماعیل ظاهر شد.

 در شبی که پیامبر اسلام(ص) قصد خروج از مکه داشت تا از گزند مشرکین در امان باشد، به غار ثور پناه برد و ماجرای تنیده شدن تار عنکبوت هم به این مورد مربوط است. نقل شده است که در این سفر ابوبکر صدیق هم همراه پیامبر بوده است.

قبرستان ابوطالب که بیشترین نزدیکان پیامبر در آنجا دفن هستند مانند عبدالمطلب،خدیجه همسر پیامبر هم در این مکان دفن شده است.

سرزمین منا به عرض هفتصد متر و طول دو کیلومتر که حجاج در روز دهم تا ظهر روز دوازدهم ماه ذی الحجه به آنجا می روند که دارای چادرهایی برای اسکان زائران می باشد. مسجد الجن که قدیمی ترین مسجد است و گفته می شود سوره جن قران کریم در این مسجد بر حضرت محمد (ص) نازل شده است.

دره یا شعب ابی طالب که اقوام درجه یک پیامبر سه سال به علت آزار و اذیت کافران به آنجا رفتند و در این سه سال یاران پیامبر از هر جهت در فشار روحی و اقتصادی بودند و هیچ کس از مکه نمی توانست برایشان به طور آشکارا چیزی ببرد و همه به صورت پنهانی بود و پیامبر همراه مسلمانان سه سال در رنج بودند.

کوه احد هم یکی از مکانهای دیدنی مکه است که به علت شکل گیری جنگ احد در صدر اسلام در این منطقه مورد زیارت مسلمانان قرار می گیرد.

غار حرا که اولین مکان نزول جبرئیل است در بیرون از مکه قرار دارد و به عنوان یک زیارتگاه تمام مسلمانان در ایام سفر حج و عمره به این مکان مراجعه می کنند که دارای پله بوده و حدود 40پله به بالای کوه می روند تا بتوانند دهانه غار را ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

خانه
ورود/ ثبت نام
تورها
اخذ ویزا