تورهای سلامت کوشا گشت

تورهای سلامت دسته‌ای از تورهای گردشگری هستند که با عنوان توریسم سلامت، گردشگری سلامت یا توریسم درمانی اجرا می‌شوند. این گروه از تورها به بازدید از آب‌گرم‌های معدنی، موسیقی درمانی، یوگا و ریلکسیشن در مناطق طبیعی مثل جنگل، کوهستان، کویر و ساحل اختصاص دارند. 

افرادی که به منظور برخورداری از خدمات سلامت (پیشگیری، درمان) به مکان دیگری سفر می‌کنند، در زمره گردشگران سلامت قرار دارند. 

سازمان جهانی گردشگری (WTO) به طور خاص، گردشگری سلامت را چنین تعریف می‌کند : استفاده از خدماتی که به بهبود یا افزایش سلامتی و افزایش روحیه فرد (با استفاده از آب‌های معدنی ، آب و هوا یا مداخلات پزشکی) منجر می‌شود و در مکانی خارج از محل سکونت فرد – که بیش از ۲۴ ساعت است – به طول می‌انجامد. مقوله‌ی گردشگری سلامت فراتر از گردشگری درمانی است. آب‌های گرم و معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ی گردشگری سلامت است. شعار جهانی توریسم سلامت، امکانات و خدمات در حد کشور‌های جهان اول یا پیشرفته و قیمت‌ها و هزینه‌ها در حد کشور‌های در حال توسعه و جهان سوم است.

تورهای سلامت از زمان یونان و روم باستان وجود داشته و سپس به بسیاری از کشور‌های اروپایی و نقاط دیگر دنیا توسعه‌ یافته است. از زمان باستان، افراد زیادی به منظور فراغت روحی و درمان به مجاورت رودخانه و آب‌های معدنی می‌رفتند. آب‌‌های گرم از قدیم‌الایام با آرامش و تجدید قوای جسمی و روحی انسان همراه بوده است. استفاده‌‌کنندگان از این‌گونه آب‌ها، قرن‌هاست که در آب‌های گرم آب‌تنی می‌کنند و از آب چشمه‌های معدنی می‌نوشند.

استفاده از آب‌های معدنی و گرم از قدیم الایام در بین ایرانیان رایج بوده است. به‌ویژه دسته‌بندی‌های بوعلی سینا که این مناطق را به آسایشگاه‌های معنوی، چشمه‌های درمانی و آب‌های گرم تقسیم کرده است. چشمه‌های معدنی مناطق مختلف ایران دارای بیش از ۳۰ عنصر معدنی از قبیل منیزیم، پتاسیم، سولفور، کلسیم و غیره هستند و برخی از آن‌ها خواص رادیواکتیویته دارند.

لاویچ و تورهای سلامت

دیدنی‌های لاویج

در دل جنگل‌های جذاب لاویج، آبشار معروفی به نام آبشار حرام او قرار گرفته است که حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد. در داخل روستا نیز یک قطعه سنگ بزرگ وجود دارد که به صورت طبیعی و در اثر فرسایش شبیه به یک فیل شده است و مردم روستا به آن فیل سنگی می‌گویند. اما از معروف‌ترین بخش‌های لاویج، جنگل کشپل است. در این جنگل یک پارک جنگلی دارای امکانات مناسب مانند آلاچیق، سرویس بهداشتی و سکو‌هایی برای چادر زدن قرار گرفته است. همچنین یک رودخانه از پایین دست آن عبور می‌کند که جذابیت آن را چند برابر کرده است.

در طول زمان، گردشگری مبتنی بر استفاده از آب‌های معدنی مفهوم وسیعی یافت به طوری که استفاده از ویژگی‌های طبیعی مانند هوای سالم نیز جزو گردشگری سلامت محسوب می‌شود. با گذشت زمان مفهوم تورهای سلامت از این هم فراتر رفته و شامل مسافرت بیماران به منظور دریافت انواع خدمات پزشکی شد.

استان مازندران با توجه به موقعیت خاص اقلیمی و جغرافیایی خود و با شاخصه‌های طبیعی متمایز در میان استان‌های كشور از جمله آب و هوای بسیار مطبوع در فصل بهار و تابستان، داشتن آب‌های معدنی گرم و سرد، طبیعت بكر و جذاب و محیطی آرام از نظر فرهنگی و اجتماعی به عنوان یكی از استان‌های ویژه در گردشگری سلامت محسوب می‌شود. به علت شرایط خاص از لحاظ زمین‌شناسی در دامنه‌‌های البرز به ویژه اطراف قله‌ی دماوند، آب‌های معدنی با خواص مختلف درمانی وجود دارد كه مهم‌ترین مجموعه‌ی جذاب آب گرم را پدید آورده است. آب‌های معدنی استان مازندران كه در حال حاضر مورد استفاده‌ی گردشگران داخلی و بومیان قرار دارد به دو بخش فصلی و غیر فصلی تقسیم می‌شوند. آب‌های گرم معدنی غیر فصلی حدودا ۸۴% از كل را تشكیل می‌دهند كه فقط در فصل تابستان و روزهای تعطیل سال مورد استفاده قرار گرفته و تعداد آن‌ها تقریبا ۶۰ مورد است.

معرفی آبگرم لاویج

طبیعت بی نظیر و جنگل‌های زیبای هیرکانی یکی از جذاب‌ترین بخش سفر به لاویج است. بسیاری از طبیعت گردان در پاییز و تابستان تورهای سلامت یک یا چند روزه‌ای در دل این جنگل‌ها برپا می‌کنند و شب‌ها را در آن سپری می‌کنند. ارتفاع روستای لاویج حدود ۲۵۰۰ متر از سطح دریاست و این روستا حدود ۱۰ هزار نفر جمعیت دارد، البته در فصل تابستان جمعیت آن بیشتر هم می‌شود. مردم این روستا به‌ جز خدمات گردشگری، به دامداری، تولید عسل و لبنیات مشغول هستند و محصولات کاملاً ارگانیک و باکیفیتی را تولید می‌کنند که می‌تواند از مغازه‌های موجود در روستا خریداری کرد. اما مهمترین دلیلی که مردم این روستا‌ها را برای سفر انتخاب می‌کنند، آبگرم لاویج است.

چشمه های آب گرم که در دامنه های کوه های شرق لاویج در حال جوشیدن است مملو از املاح معدنی گوگردی است که برای امراض پوستی، دردهای مفصلی و تمدد اعصاب خاصیت درمانی بالایی دارد.

در لاویج ۴ مجتمع آبگرم به نام‌های آبگرم فیل سنگ، آبگرم بی بن او، آبگرم ایران زمین و مجتمع مرکزی آبگرم لاویج قرار دارد. خوشبختانه تمام این آبگرم‌ها از ۲ بخش بانوان و آقایان به صورت مجزا تشکیل شده و برای استفاده مشکلی نخواهید داشت. آبگرم این مجتمع‌ها از دل زمین می‌جوشد و گفته می‌شود که بسیاری از بیماری‌های مختلف مانند بیماری‌های پوستی و قارچی، مشکلات درد مفاصل و رماتیس گرفتگی عضلات و ماهیچه‌ها، مشکلات عصبی-روانی و … را بهبود می‌بخشد.